Przejdź do treści

Rejestracja w systemie LUCID

Zrzut ekranu 2022-05-13 o 10.01.30

Rejestracja LUCID

Dnia 01.01.2019 weszła w życie Niemiecka ustawa o opakowaniach (VeprackG) i zastąpiła dotychczas obowiązujące przez blisko 10 lat niemieckie rozporządzenie o opakowaniach (VerpackV). Ustawa ma zapewnić zwiększenie odbioru i odzysku opakowań a także zapewnienie kontroli i transparentności w wypełnianiu obowiązków opakowaniowych przez wszystkich uczestników rynku, poprzez wprowadzenie rejestru opakowań LUCID.

LUCID

Publiczny rejestr administrowany przez Zentrale Stelle Verpackungsregister dostępny na stronie internetowej: https://lucid.verpackungsregister.org/

 

Muszą w nim widnieć wszystkie podmioty wprowadzające do obrotu produkty w opakowaniach trafiających docelowo (tj. w ostatnim etapie dystrybucji) do prywatnych odbiorców końcowych. Rejestracja w LUCID jest od 01.07.2022 wymagana przez platformy sprzedażowe takie jak Amazon, Kaufland, eBay, OTTO. Wszystkie podmioty te zobowiązane są raportować ilości opakowań w LUCID, oraz także posiadać umowę z organizacją recyklingową na opakowania wprowadzane do obrotu w Niemczech – sama rejestracja w LUCID jest nie wystarczającą.

Czy dane opakowanie zaklasyfikowane zostało jako trafiające do prywatnego odbiorcy końcowego, należy sprawdzić w katalogu Zentrale Stelle Verpackungsregister.

Rodzaje opakowań które należy zgłosić do LUCID

 

  • Opakowania jednostkowe – opakowanie w które pakowana jest jednostka sprzedażowa produktu.
  • Opakowania zbiorcze – opakowanie zawierające więcej niż jedną jednostkę sprzedażową produktu wystawiane np. na półkach sklepowych
  • Opakowania wysyłkowe – opakowanie stosowane w handlu internetowym w celu zabezpieczenia produktu na czas transportu

W zależności od produktu należy sprawdzić w katalogu, które opakowania zostały zaklasyfikowane jako trafiające do prywatnych odbiorców końcowych a które do sektora B2B.

scott-graham-5fNmWej4tAA-unsplash

Podmiot wprowadzający do obrotu

Podmiotem wprowadzającym do obrotu, czyli odpowiedzialnym za wypełnienie obowiązków opakowaniowych, jest podmiot prawnie odpowiedzialny za produkty w momencie przekroczenia granicy. Odpowiedzialność ustalana jest na podstawie warunków dostawy Incoterms lub innych zapisów umownych. W zależności od przypadku podmiotem wprowadzającym może być:

Obowiązki w zakresie opakowań trafiających docelowo do prywatnego odbiorcy końcowego:

 
  • Rejestracja w LUCID oraz raportowanie ilości
  • Podpisanie umowy z organizacją odzysku oraz raportowanie ilości (opłaty uzależnione od ilości opakowań i ich frakcji materiałów) np. LIZENZERO

Pod spodem umieszczamy dla was linka afiliacyjnego
Upoważniającego do otrzymania zniżki – 5% dla klientów rejestrujących się na platformie.

 
 

Nieprzestrzeganie przepisów może skutkować karami pieniężnymi lub zakazem dystrybucji w Niemczech, a od 15.06.2022r również blokadą możliwości sprzedaży na platformach sprzedażowych takich jak Amazon, eBay, Kaufland.

Brak posiadania umowy z organizacją odzysku grozi karą do 200 000 EUR za każdy artykuł.

Nasza firma z powodzeniem od lat pomaga przedsiębiorcom w rejestracji w Systemie LUCID, oraz w firmie recyklingowej.

Jeśli masz jakieś pytania – pisz śmiało – na pewno pomożemy!

Napiszcie wiadomość w formularzu obok, postaramy się odpisać najszybciej jak to możliwe.

LOGO-LIZENZERO
LOGO-KAUFLAND
Helium10_RGB_Logo Lockup Color_Logo Lockup Color